Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Wentylacja z rekuperacją – gdzie się opłaca?

wentylacja z rekuperacją w domu pasywnym

W domu pasywnym wentylacja z rekuperacja to już coś oczywistego i jak najbardziej pożądanego. Przy budowie domu pasywnego i w trakcie jego użytkowania, myślą przewodnią jest jak największa oszczędność ciepła, więc oczywiste jest, że inwestycja w odzysk ciepła i gruntowy wymiennik ciepła jest jak najbardziej wskazana.

Czy instalacja taka opłaca się w domu energooszczędnym?

W tym przypadku dużo zależy od tego, jakie są prognozowane koszty ogrzewania budynku i jakie będzie zainstalowane źródło wytwarzania ciepła. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tym temacie, jednak zainstalowanie rekuperacji pozwala czasem na odzyskanie nawet 90% ciepła. Większe oszczędności ciepła pojawią się, gdy do ogrzewania używamy kotła na olej opałowy bądź też na gaz płynny. Mniej zaoszczędzimy używając do ogrzewania gazu ziemnego lub węgla, wtedy poziom oszczędności sięgnie około kilkuset złotych rocznie po podliczeniu wszystkich wydatków związanych z takim ogrzewaniem.

Jednak wiele osób decyduje się na instalacje wentylacji mechanicznej nie z powodu oszczędności, lecz dlatego że ważniejsze jest dla nich oddychanie świeżym przefiltrowanym powietrzem, wolnym od zanieczyszczeń, kurzu i zapachów. Jest to w wielu przypadkach decydująca kwestia, znacznie istotniejsza od zaoszczędzonych pieniędzy.

Bardzo ważne jest staranne wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Przede wszystkim zadbajmy o dobry projekt takiej instalacji, nie próbujmy sami dobierać elementów i części składowych, lepiej zostawmy to fachowcom którzy maja doświadczenie i odpowiednią wiedzę w tym temacie. Specjalista dobierze odpowiednią moc wentylatorów i wymienników ciepła dla danej powierzchni budynku.

wentylacja z rekuperacjąCała instalacja musi być też niezmiernie starannie wykonana, aby później nie było problemów z jej użytecznością i funkcjonowaniem. Całość rur i elementów trzeba dobrać idealnie i umieścić w odpowiednich miejscach, tak by były starannie wyizolowane termicznie i akustycznie. Jednym z ważniejszych elementów są tu przepustnice regulacyjne, bez których żadna wentylacja mechaniczna nie zadziała poprawnie, a ich dobór i umieszczenie w najbardziej optymalnym miejscu, wymaga naprawdę dużej wiedzy i praktyki.