Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - co wybrać?

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna

Sprawna wymiana powietrza to konieczność w każdym domu. Cel działania każdej instalacji zawsze jest taki sam. Musi być usunięte powietrze zużyte, które następnie będzie zastąpione świeżym powietrzem z zewnątrz. Będzie można to realizować w ramach kilku sposobów, ale w domach jednorodzinnych realizuje się dwa z nich.

Wentylacja grawitacyjna

Takie rozwiązanie jest dominujące i najbardziej znane. Do działania potrzebne są kominy, które mają pionowe kanały wentylacyjne, które wyprowadzone są nad dach. Doprowadzić trzeba z zewnątrz także świeże powietrze przez ścienne, albo okienne nawiewniki. Im kominy wyższe tym będzie lepiej. Wysokość czynna kanału powinna mieć około 3-4 metry. Taka wysokość mierzona powinna być między sufitem pomieszczenia oraz wylotem nad dach. Domy jednorodzinne są raczej niskie i przez to również te kanały są bardzo krótkie. W ten sposób dochodzi do sytuacji, w której działanie wentylacji jest po prostu słabe. Oczywiście taka forma wentylacja ma także swoje zalety między innymi dlatego, że nie potrzebuje zasilania, będzie pracować bezgłośnie i wykonanie jej jest tanie.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

jaka wentylacja do domuInny system to wentylacja mechaniczna, która pracuje w oparciu o wentylatory, które odpowiadają za wymianę powietrza. Dzięki niej można kontrolować w sposób sprawny intensywność wentylacji a to ma swoje istotne znaczenie. Można dzięki niej także zagwarantować sobie, że straty energii będą mniejsze. Powietrze usuwane i nawiewane przepływa tutaj przez wymiennik ciepła. Nawiewane ma się ogrzewać od wywiewanego. W praktyce okazuje się, że można tutaj średnio uzyskać 70% odzysku ciepła, a to będzie już bardzo dobry wynik. Oczywiście lepiej traktować z pewną dozą ostrożności wszystkie zapewnienia producentów co do skuteczności, ponieważ są one przesadzone. Jeśli chodzi o wady takiej instalacji, to niestety trzeba się liczyć z tym, że koszty będą tutaj wyższe o kilkanaście tysięcy złotych niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej i nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić.