Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Jakie typy wentylacji zastosować w domu?

typy wentylacji do domu

Jeśli ma się przed sobą decyzję o instalacji wentylacji w domu warto wiedzieć czym różni się ta w typie grawitacyjnym od hybrydowej.

Przede wszystkim wentylacja hybrydowa będzie wygodna, ponieważ gdy są do tego warunki pracuje jako grawitacyjna, a jeśli tych warunków nie ma to będzie wspierana przez wentylację mechaniczną. Dzięki temu ta skuteczność będzie dużo większa. Domy jednorodzinne nadal jednak częściej mają wentylację grawitacyjną, którą buduje się taniej, jest ona bezgłośna i tania w eksploatacji. W oknach są nawiewniki a na dachu kominy. Wydaje się, że to dobrze rozwiązanie, ale niestety jest inaczej, ponieważ skuteczność jest tutaj na mizernym poziomie.

Wentylacja grawitacyjna a temperatura

Za napędową siłę tej wentylacji odpowiadać będzie oczywiście różnica między gęstością powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz. A to wynika z różnicy temperatur. Jeśli nie będzie odpowiedniej różnicy do powstania należnego podciśnienia to trzeba się liczyć z tym, że wymiana powietrza nie będzie odpowiednia. W okresach przejściowych, gdy te temperatury są bardzo zbliżone okazuje się, że wydajność tego rodzaju wentylacji jest na minimalnym poziomie. Czasami nawet dochodzi do tego, że ciąg jest odwrotny i powietrze zamiast być wywiewane to pojawia się w pomieszczeniach przez kratki.

wentylacja mechaniczna w domuDużo lepszą skuteczność będzie w stanie zagwarantować nam wentylacja mechaniczna, której funkcjonowanie uzależnione jest od pracy wentylatorów, które sprawią, że ta wymiana będzie po prostu dużo sprawniejsza. I nie będzie tutaj żadnego uzależnienia od warunków zewnętrznych i nie będzie trzeba się obawiać okresów przejściowych. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że przygotowanie takiej instalacji wiąże się z większymi kosztami a jednocześnie taka wentylacja niestety będzie musiała być zasilana prądem. Praca wentylacji będzie także generowała hałas, ponieważ cały czas w ramach wentylacji prowadzona jest prace wentylatorów. Dlatego warto zdecydować się na hybrydę, w które wentylatory nie będą tak uciążliwe, ponieważ włączą się tylko w momencie, gdy wentylacja grawitacyjna nie będzie dawała sobie rady.