Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Wentylacja na poddaszu użytkowym

Wentylacja na poddaszu użytkowym

Jest pewnie wiele takich osób, które zastanawiają się nad tym jak można sobie zapewnić odpowiednią wentylację na poddaszu użytkowym. Jeśli w budynkach będzie występować nadmiar pary wodnej to niestety musimy się liczyć z tym, że rozwinie się pleść oraz grzyb.

Taka sytuacja może prowadzić do niszczenia konstrukcji budynku. Dlatego rozwijać się będą chorobotwórcze drobnoustroje, które będą także niebezpieczne dla zdrowia. Jest także możliwość, by zabezpieczyć poddasze przed wilgocią, jeśli zastosuje się specjalne elementy takie jak:

- dobre, szczelne pokrycia dachowe, które mają zastosowane wstępne krycie

- suszenie drewna, które ma być wykorzystywane w ramach konstrukcji dachu

- przygotowywanie folii paroizolacyjnej

- wentylacja pomieszczeń

Co to jest wentylacja?

Zasadniczym celem wentylacji zawsze będzie usuwanie z pomieszczeń powietrza, które jest zanieczyszczone i doprowadzenie powietrza świeżego. Chodzi o to, by dostarczać do budynku powietrze świeże i gwarantować jego przepływ między pomieszczeniami, tak by usunąć to zanieczyszczone w całości. Jeśli dom będzie dobrze wentylowany to świeże powietrze będzie się dostawać przez okna do tych pomieszczeń, które będą mniej zanieczyszczone. Dalej z nich dostawać się może do kolejnych, które są już bardziej zanieczyszczone. Dopiero potem będzie dochodziło do usuwania przez kanały wentylacyjne powietrza zanieczyszczonego.

Dlaczego jest niezbędna?

Wentylacja - poddasze użytkoweW czasie użytkowania każdego domu tworzy się duża ilość wilgoci. Człowiek, który oddycha już tworzy parę wodną. W czasie prania, gotowania, kąpieli zawsze generuje się duża ilość pary wodnej. Wilgoć będzie się także pojawiać w tynkach, zaprawie czy betonie. Niekiedy produkuje się również zbyt szczególne okna, które nie będą przynosić odpowiednich warunków wymiany powietrza ponieważ nie ma dostarczenia do pomieszczeń powietrza świeżego. Dom, który będzie miał szczególne okna i jest ocieplony tak naprawdę będzie jak szczelna puszka. I dlatego w takim domu będzie bardzo wiele zależeć od tego czy funkcjonuje tam sprawnie zrealizowany system wentylacyjny.