Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system wentylacyjny wybrać?

Skuteczna wentylacja piwnicy

Wentylacja piwnicy może być przygotowana z zastosowaniem własnego kanału wentylacyjnego, albo przez zastosowanie okna i kanał pośredni, który znaleźć się może w kotłowni. Warto wiedzieć także, jaki system jest najlepszy i kiedy powinno się zastosować wentylację mechaniczną.

Piwnice najczęściej buduje się tak, że okna są tam niewielkie i znajdują się blisko gruntu. W ten sposób można sobie zagwarantować, że będzie odpowiedni dostęp powietrza i nie będzie trzeba wykonywać kanałów wentylacyjnych. Wentylowane są bowiem przez kanał grawitacyjny w kotłowni. Warunkiem działania będzie jednak możliwość stałego docierania świeżego powietrza. Najlepiej będzie, jeśli występować będą pewne nieszczelności, albo też zostaną wykonane w drzwiach specjalne podcięcia albo otwory.

Wentylacja grawitacyjna w piwnicznej łazience

Jeśli w piwnicy urządza się łazienkę to będzie trzeba zapewnić w takim pomieszczeniu szczególnie mocny kanał wentylacyjny. Łazienka powinna być usytuowana blisko ściany kominowej i jeśli jest tam wolny otwór to pozwoli na skuteczne przygotowane dobrej wentylacji. Oczywiście trzeba także zapewnić stały dopływ świeżego powietrza.

Kanał wentylacyjny na zewnątrz

wentylacja piwnicyMożna także wybrać inny sposób, który jednak nie będzie całkowity bez wad i przygotować łazienkę blisko ściany zewnętrznej. Wtedy kanał brakujący będzie można prowadzić wzdłuż ściany. Ale pamiętać trzeba, że musi wyjść ponad dach. Jeśli taka wentylacja ma funkcjonować to trzeba go oczywiście należycie ocieplić, ponieważ w innym przypadku nie będzie ciągu. Konieczność dobudowania kanału pojawi się także w momencie, gdy w piwnicy będzie się chciało przygotować liczniejsze pomieszczenia sanitarne, wc, łazienkę. Trudno liczyć na to, że będzie można wykorzystać już istniejące kanał, ponieważ raczej nie buduje się ich więcej niż potrzeba.