Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Kiedy wentylacja mechaniczna umożliwia ogrzewanie i chłodzenie domu

wentylacja a ogrzewanie

Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej można sobie zagwarantować stałą wymianę powietrza w domu. Jeśli umieści się również rekuperator, to uda się uzyskać niższe rachunki za ogrzewanie domu oraz sprawne chłodzenie latem. Takie cechy udowadniają nam, że taka rekuperacja to naprawdę dobra inwestycja.

Montaż instalacji mechanicznej z rekuperatorem nie będzie jednak tani. Wentylacja mechaniczna z zastosowaniem odzysku ciepła to coraz bardziej popularne rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym. Jednak stosuje się ją praktycznie dopiero od około 10 lat. Będzie ona służyła zapewnieniu skutecznej wentylacji w pomieszczeniach, a dodatkowo w sezonie grzewczym będzie umożliwiała odbiór ciepła wywiewanego. Jako, że takie rozwiązanie jest droższe niż wentylacja grawitacyjna to niestety wiele osób z niego rezygnuje.

Planowanie inwestycji - kiedy rekuperacja się opłaca?

Ogrzewając dom coraz częściej decydujemy się na korzystanie z niekonwencjonalnych źródeł energii, między innymi z pomp ciepła. To taki system, gdzie te inwestycje są wysokie, ale koszty potem niskie. Jeśli połączy się te elementy ze sobą to potem można w sposób zdecydowany obniżyć sobie wydatki. Warto także zauważyć, że nowoczesne rekuperatory jakie obecnie się wprowadza to rozwiązanie w dużej mierze automatyzowane, które będzie dopasowywało wydajność do tego jaki tryb życia się prowadzi. W ten sposób uda się zaprogramować sobie dzienną i nocną wydajność w zależności od tego jakie będzie się miało potrzeby.

Dodatkowo przy rozbudowanych urządzeniach mamy także możliwość wprowadzania do pamięci urządzeń kilku poziomów wydajności. W ten sposób uda się dopasować idealnie nawet w dłuższej perspektywie funkcjonowanie takiego urządzenia. Tutaj sterownik ma odpowiadać za przełączenie urządzenia w określonym momencie do należnego trybu pracy. W momencie, gdy mieszkańców nie będzie sprzęt będzie mógł pracować z minimalną wydajnością, Gdy się pojawią ta wydajność będzie rosła.

Ile kosztuje korzystanie z rekuperacji?

wentylacja z rekuperacjąW przypadku kosztów takie rozwiązanie może je znacząco ograniczać i jak się wydaje ta sprawa ma tutaj bardzo duże znaczenie. Szuka się takich rozwiązań, dzięki którym to oszczędzanie będzie jak największe. niektóre urządzenia mają także w sobie specjalny zestaw, który będzie latem odpowiadał za chłodzenie powietrza. W ten sposób przygotowane urządzenie uzyskuje jeszcze inne możliwości jego wykorzystywania, co sprawia, że będzie to zestaw naprawdę ciekawy, pozwalający na osiągnięcie pełnej wydajności.