Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Co zrobić, aby wentylacja mechaniczna w domu nie była uciążliwa?

cicha wentylacja w domu

Jeśli dojdzie do tego, że moc centrali wentylacyjnej nie będzie dobrze dobrana to niestety musimy się liczyć z tym, że powstawać będzie hałas z wentylacji, który może się stać uciążliwy. Warto więc wiedzieć o tym jakie działania można podjąć, by ten hałas udało się ograniczyć.

Przy zakupie powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na to jakie są parametry akustyczne tego urządzenia, które będziemy chcieli kupić. W kartach katalogowych urządzeń mamy podawane takie parametry jak ciśnienie, moc akustyczna przekazywana przez silniki. Wartości podawane są dla króćców ale można także pracować nad ich ograniczeniem przez zastosowanie specjalnego tłumika. Dalej prowadzić można także izolowanie przewodów elastycznych.

Drugi parametr hałasu odnosi się do tego jaki przenika przez obudowę urządzenia. Raczej nie ma szans, na to by go wyeliminować w prosty sposób. Najczęściej będzie się dało jedynie doprowadzić do ograniczenia jego skutków. Dlatego właśnie tak niezwykle istotne będzie to jak lokalizowane są urządzenia. Trzeba je umieścić jak najdalej od pomieszczeń, gdzie znajdują się ludzie. Jeśli nie ma takiej możliwości szukajmy opcji, by umieścić ją w pomieszczeniach gospodarczych. Na pewno nie powinna ona być blisko pokoju dzieci czy sypialni.

Jak wyciszyć hałas z centrali wentylacyjnej?

Jak wyciszyć hałas wentylacji mechanicznejCzasami takim rozwiązaniem, które się sprawdzi będzie także zastosowanie odpowiedniego obudowania centrali wentylacyjnej. Jeśli się jednak na to decydujemy musimy taką obudowę wykonać w ten sposób, że będzie dostęp do sprzętu, tak by co jakiś czas dało się przeprowadzić istotne prace konserwacyjne. Nie ma możliwości wyciszenia pracy, dlatego warto sprawdzić jaki hałas generują jeszcze przed zakupem. Czasami wykłada się ściany materiałem dźwiękochłonnym, ale tutaj skuteczność jest różna, a trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze też sprawdzi się to w odpowiednim stopniu. Warto więc przed zakupem poszukać dla siebie takiej centrali wentylacyjnej, która nie będzie się charakteryzował szczególną uciążliwością i będzie komfortowo dla nas pracowała.